آموزش

آموزش عکاسی (۱۵): ساخت افکت حرکت ستارگان در فتوشاپ

عکاسی از ستارگان و ثبت حرکات آنها در شب، کاری است دشوار و زمان‌بر و مستلزم آگاهی نسبت به مهارت‌های خاص عکاسی. با بهره‌گیری از افکت مرتبط با آن در فتوشاپ، به سادگی می‌توان چنین عکس‌هایی ساخت.

احتمالا عکس‌هایی را دیده‌اید که در آن آسمانی با حرکت کشیده‌ی ستارگان وجود دارد. گرفتن عکس‌هایی نظیر آن، ساعت‌ها باز گذاشتن پرده‌ی شاتر دوربین و نور دیدن طولانی‌مدت صفحه‌ی حساس (نگاتیو و یا حسگرهای دیجیتالی) را می‌طلبد.

در این گفتار، چگونگی ساخت همان افکت را در فتوشاپ با هم مرور می‌کنیم. البته باید دانست که این افکت هیچ‌گاه به زیبایی عکس اصلی نمی‌شود و این تنها یکی از ابزارهای مختلف فتوشاپ است که نمی‌تواند با ارزش عکس گرفته شده برابری کند.

نکته: پیش از شروع باید توجه داشته باشید که این افکت فعلا تنها در فتوشاپ نسخه CS‪۵و بالاتر ارائه شده و در نسخه‌های قدیمی‌تر از آن امکان استفاده از این افکت وجود ندارد.

ابتدا صفحه‌ سیاه رنگی را در فتوشاپ باز کنید. در قسمت نوار ابزار بالای فتوشاپ گزینه‌ی فیلتر(Filter) را انتخاب کرده و به قسمت نویز (Noise) بروید و گزینه‌ی (Add Noise) را انتخاب کنید.

مقدار نویز را بر روی ۱۰۰درصد یا عددی نزدیک به آن بگذارید. گزینه‌ی(Gaussian) را فعال کنید. سپس گرینه‌ (Level) را انتخاب کنید و مثلث‌هایی که برای تنظیم اندازه نور است را همان‌طور که در عکس مشخص شده حرکت دهید.

مثلثی که با رنگ بنفش علامت زده شده، باید به سمت راست و مثلثی که با فلش سیاه رنگ مشخص شده، باید به سمت چپ حر کت داده شود. با نزدیک شدن این دو به هم صفحه‌ی پر از نویز به حالت سیاه در آمده و نقاط سفید رنگی بر روی آن ها پیدا می شود که همان نقش ستارگان شما را بازی خواهند کرد.

در قسمت (Actions) فتوشاپ، گزینه‌ای وجود دارد به نام (Star Trails Rotation) که با کلیک کردن بر روی آن، نویزهایی که ایجاد کرده بودید به حالت همان ستارگان چرخنده درمی‌آیند.

حالا می‌توانید با کپی کردن عکس به وجود آمده و قرار دادن آن در پس‌زمینه‌ی سوژه‌ای که دارید، مثلا یک ساختمان و استفاده از پاک‌کن (Eraser) برای پاک کردن قسمت های اضافی، همان حالت را به عکس‌تان ببخشید و در نهایت عکسی زیبا خلق کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا