آموزش

آموزش عکاسی (۱۴): ساختن افکت دود با ابزار ساده

اگر دقت کرده باشید،‌ حتما چشم‌تان به افکت‌های دود در کارهای تبلیغاتی و یا عکس‌های آتلیه‌ی حرفه‌ا‌ی خورده است. در این گفتار چگونگی ساختن آن را با ابزارهای بسیار ساده و پیش‌پا افتاده با هم مرور می‌کنیم.

عکسی که در پایین می‌بینید نمونه‌ای است که با بهره‌گیری از ابزارهایی ساده گرفته شده است.

چیزهایی که برای انجام این کار به آن نیاز دارید عبارت‌اند از: یک چراغ مطالعه و یا یک منبع نور، یک فلاش، مقداری کاغذ سیاه وعود خوش‌بوکننده که منبع تولید دود است.

یک پس‌زمینه‌ی سیاه ساده آماده کنید و عود خوش‌بوکننده را در مقابل آن قرار دهید. در یک سمت آن چراغ مطالعه (یا هر منبع نور دیگری که در دسترس‌تان است) را قرار دهید و درست مقابل آن در طرف دیگر عود، فلاش عکاسی‌تان را بگذارید.

با روشن کردن عود هم هوای خانه‌تان خوش‌بوتر می‌شود (البته همه‌ی آن‌ها خوش‌بو نیستند!) و هم منبع تولید دود را به راه انداخته‌اید. با وصل کردن یک سیم از دوربین به فلاش،‌ یا استفاده از دوربین‌هایی که فلاش سرخود دارند و یا مثل من‌، همان‌طوری که در شکل می‌بیند، با استفاده از یک فرستنده می‌توانید فلاش را به کار بیاندازید و شروع به عکاسی از دود در حالت‌های مختلف کنید.

چند نکته مهم:

  • دلیل استفاده از منبع نوری مانند چراغ مطالعه این است که بتوانید دود را راحت‌تر ببینید و عکسی فوکوس یا واضح از آن داشته باشید.
  • با کاغذهای کوچک تیره می‌توانید دور فلاش عکاسی‌تان را بپوشانید تا نور به پس‌زمینه‌ی سیاه‌تان نرسد. این کار باعث برجسته شدن تصویر دود در زمینه‌ای کاملا تاریک می‌شود.
  • با استفاده از فیلترها و یا طلق‌های رنگی می‌توانید رنگ دود را تغییر دهید.
  • فراموش نکنید که منبع دود‌زا را پس از مصرف خاموش کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا