آموزش

آموزش عکاسی (۱۱): کار با فتوشاپ؛ ابزار “لنز بلور”

همه کسانی که با عکاسی سر و کار دارند نام فتوشاپ را شنیده‌اند. در این گفتار به چگونگی کار با فوتوشاپ و استفاده از فیلتری می‌پردازیم که همان کار لنز “تیلت شیفت” را انجام می‌دهد. لنز تیلت شیفت چیست؟

یکی از لنزهای خاص که بیشتر برای عکاسی از ساختمان‌ها و در معماری استفاده می‌شود لنز “تیلت شیفت” است. اگر دقت کرده باشید وقتی با یک لنز واید از یک ساختمان عکاسی می‌کنید، گوشه‌های عکس‌تان دارای اعوجاج می شود و این‌طور به نظر می‌رسد که ساختمان کج است.

یا مثال دیگر این‌که فرض کنید شاخه گلی در مقابل همان ساختمان است و می‌خواهید گل و ساختمان به یک اندازه واضح باشند و عمق میدان داشته باشند. هر چقدر هم که دیافراگم را ببندید باز هم به وضوحی که می‌خواهید نمی‌رسید‌‌، و یا برعکس‌، می‌خواهید فقط بخش کوچکی از عکس‌تان دارای وضوح باشد؛ باز هم با همین مشکل مواجه خواهید شد.

در گفتار امروز بخشی از یک فیلتر را در فتوشاپ تشریح می‌کنیم که با بهره‌گیری از آن می‌توانید قسمتی از عکس را واضح کنید و بقیه قسمت‌هایی را که می‌خواهید ناواضح (Blur) نشان دهید. لنزهای تیلت شیفت لنزهای گران‌قیمتی هستند و این فیلتر فتوشاپ به شما کمک می‌کند که بدون استفاده از این لنز گران‌قیمت بتوانید نتیجه‌ای نزدیک به همان لنز را در عکس‌هایتان با لنزی معمولی فراهم کنید.

ابتدا عکسی را که می‌خواهید این کار را بر رویش انجام بدهید، وارد فتوشاپ کنید. سپس گزینه یکی مانده به آخر، همان،طور که در عکس پایین دیده می‌شود به نام Quick Mask Mode را از قسمت ابزار سمت چپ فتوشاپ انتخاب کنید. بعد گزینه Gradient Tool را همان‌طور که در عکس پایین مشخص است‌، انتخاب کنید.

در قسمت بالای فتوشاپ این پنجره باز می‌شود که بر اساس حالتی که می‌خواهید می‌توانید آن ابزار را تغییر دهید.

سپس بر روی عکس جایی که می خواهید فوکوس (واضح) باشد را از پایین به بالا ( تاکید می کنم، از پایین به بالا) با کشیدن موس انتخاب کنید. بعد از رها کردن موس، تصویری که در پایین می‌بینید حاصل می‌شود. من رنگ قرمز را انتخاب کرده‌ام، ممکن است برای شما رنگی متفاوت باشد.

دوباره گزینه یکی مانده به آخر یعنی Quick Mask Mode را انتخاب کنید. تصویری نقطه‌چین شده به دور جایی که انتخاب کردید شکل می‌بندد. اگر فکر می‌کنید خوب نیست، می‌توانید از ابتدا این کار را انجام بدهید و یا مقدار آن را در جعبه ابزار بالای صفحه‌ای که گفته شد تغییر بدهید. به قسمت فیلتر‌ها رفته، Blur و بعد از آن Lens Blur را انتخاب کنید.

و بعد با کم یا زیاد کردن اعداد می‌توانید به عکس دلخواهی که می‌خواهید برسید. دکمه Invert را یادتان نرود که فعال کنید وگرنه همه چیز برعکس خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا